Pochwica- przyczyny, objawy, leczenie.

Pochwica jest to zaburzenie seksualne, w którym pochwa zamyka się podczas zbliżenia członka do dróg rodnych. Penetracja nie jest więc możliwa, a objawem tego zaburzenia jest przede wszystkim lęk przed stosunkiem płciowym, który wywołuje skurcz mięśni pochwy. W procesie leczenia pomocna okazuje się zwłaszcza terapia psychologiczna, oprócz tego polecane są naturalne metody, czyli ćwiczenia polegające na stopniowym wprowadzaniu penisa do pochwy, niekiedy stosuje się również środki rozkurczowe.

Czym jest pochwica?

Pochwica jest to Zespół Mariona-Simsa, należący do form dysfunkcji seksualnych. Schorzenie wywołane jest strachem przed zbliżeniem, który jest tak duży, że stosunek nie jest w ogóle możliwy do odbycia. Zbliżenie członka do otworu pochwy skutkuje jej zamknięciem, spowodowanym silnym skurczem mięśni dna miednicy, które otaczają zewnętrzną jedną trzecią część pochwy. Skurcz jest bardzo silny, a przy tym bolesny. Objawy tego schorzenia mają podłoże głównie emocjonalne. Skurcze mięśni wyzwalają się podczas próby penetracji pochwy, a niekiedy nawet przez samo wyobrażenie stosunku, ponadto są niezależne od woli, odruchowe i spastyczne.

Pochwica może wystąpić przy jakiejkolwiek próbie wprowadzenia ciała obcego do pochwy, niekiedy zdarza się ona podczas badania ginekologicznego przy użyciu wziernika. Skurcze pochwy nie występują w sytuacjach, którym nie towarzyszy podniecenie seksualne. Zamknięcie pochwy ma na celu ochronić kobietę przed czymś, co jest postrzegane przez nią jako zagrożenie, zarówno fizyczne, jak i tylko wyobrażone.

Jakie są przyczyny pochwicy?

Przyczyną skurczy jest wszechogarniający kobietę silny lęk. Nie zawsze znana jest jego przyczyna powstania. Wynika on z różnych kwestii, niekiedy są to błędy wychowawcze, czyli np. wpajanie osobie, że seks jest czymś złym. Czasem wynika on również z urazów psychologicznych, takich jak molestowanie i gwałt. Powstaje on także przez rygorystyczne wychowanie religijne, stanowi sposób na ochronę przed nieplanowaną ciążą albo działa jako forma obrony w przypadku braku pewności, co do skłonności homoseksualnych. Zdarza się również, iż strach przed stosunkiem jest wyrazem nerwicy lękowej czy ogromnego lęku przed bólem.

W tym zaburzeniu niezwykle istotna jest obecność partnera i jego podejście do tego problemu. Ważna jest również relacja pomiędzy kobietą a mężczyzną. Lęk przed stosunkiem jest jeszcze większy u kobiet, które nie czują się bezpieczne w związku. Istotne jest także samo doświadczenie mężczyzny, jego ewentualne zaburzenia seksualne, czy jego obawy przed niechcianą ciążą. Istotnym czynnikiem, który również podsyca lęk przed stosunkiem, jest brak zaufania do partnera, brak oparcia w drugiej osobie, nieporadność oraz brak pewności siebie mężczyzny, zbytnia nieśmiałość. Wszystkie te cechy partnera, udzielają się również partnerce.

Pochwica- objawy

Aby zdiagnozować to zaburzenie, lekarz musi przeprowadzić dokładny wywiad. Pacjentka musi więc opisać wszelkie swoje problemy z podjęciem stosunku seksualnego, zarówno te fizyczne, jak i emocjonalne. Głównym objawem pochwicy jest duży lęk, który wywołuje zamknięcie wejścia do pochwy. Niekiedy zdarza się, że do pochwicy dochodzi podczas stosunku, wówczas mężczyzna nie jest w stanie wyjąć członka z pochwy. Niezbędna w tym wypadku okazuje się pomoc lekarza. Istotne jest także, czy występują jakiekolwiek inne objawy (swędzenie, pieczenie, upławy). Podczas badania ginekologicznego, u kobiet z tym zaburzeniem można zauważyć nadmierne napięcie struktury i przeczulicę.

Jak leczy się pochwicę?

Proces leczenia obejmuje terapię psychologiczną, seksualną albo partnerską oraz konsultację ginekologiczną. Najpierw należy udać się do ginekologa, który wykluczy ewentualne nieprawidłowości fizjologiczne.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *